تجربه دوباره زندگی
تجربه دوباره زندگی

اسکار چیست؟

اسکار چیست؟

جای زخم یا اسکار، به منطقه‌ای از پوست گفته می‌شود که پس از آسیب دیدن و بهبود یافتن، بافت آن تغییر کرده و نشانه‌ای ماندگار بر جا می‌ماند. این تغییرات می‌توانند ناشی از زخم‌های جراحی، بریدگی، سوختگی یا بیماری‌های پوستی باشند و معمولاً به صورت برجسته یا فرورفته و با رنگ متفاوت از پوست اطراف دیده می‌شوند.

 

علت به وجود آمدن اِسکار مى تواند عواملى مانند موارد زیر باشد:

بخیه (جراحی)

بخیه بعد از جراحی‌های مختلف (آپاندیسیت، تیرویید، سزارین، کلیه، قلب، لاپاروسکوپی، لیپوساکشن، ستون فقرات و….) و یا جراحی‌های زیبایی (ماموپلاستی، گرافت یا پیوند پوست).

زخم

مانند اِسکار تشکیل شده بر روی محل انواع زخم‌ها (بریدگی، ساییدگى، سوراخ‌شدگى، تزریق واکسن و….) که با روش‌هاى مختلف و یا خود‌به‌خود ترمیم شده‌اند.

سوختگى‌ها

مانند اِسکار ناشى از سوختگى‌ با آب جوش، بخار آب، سوختگی‌های شیمیایی و…

آکنه

اِسکار برجسته و یا اِسکارهای گودرفته‌ی خفیف که پس از بهبودی جوش‌های پوست بر جای می‌ماند.

بیماری‌های داخلی و عفونی با عوارض پوستی

مانند سالک، آبله مرغان و …اِسکار یکی از مشکلات شایع در دنیاست که هزینه‌های زیادی را به بیماران تحمیل می‌کند، هرچند که در بسیاری از موارد صرف این هزینه‌های سنگین نیز برای مقابله با اسکار کارآمد نیست. برای این‌که تصور دقیق‌تری از شیوع اسکار داشته باشید خوب است بدانید که هر سال در کشورهای پیشرفته 100 میلیون نفر دچار اسکار می‌شوند که 11 میلیون از این اسکارها کلوئید هستند و 4 میلیون از اسکارها بر اثر سوختگی ایجاد می‌شوند که 70% آن‌ها در کودکان است. با توجه به اینکه تعداد افرادی که در تمام کشورها دچار این مشکل می‌شوند بسیار زیاد است، یافتن راه حلی مناسب برای پیشگیری و کاهش اسکار می‌تواند ضمن کمک به بهداشت جامعه، از صرف هزینه‌های زیاد جلوگیری کند.

محصولات مرتبط